Gra terenowa „Z historią w tle”

3 października na terenie Zamku Książ, Stada Ogierów Książ oraz Książańskiego Parku Krajobrazowego  odbyła się organizowana przez naszą szkołę, Fundację „Moja Szkoła” oraz Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „VICTORIA” SA gra terenowa „Z historią w tle”, której celem było upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Współorganizatorami byli – Nadleśnictwo Wałbrzych, Stado Ogierów Książ, Instytut Pamięci Narodowej, Zamek Książ, Hufiec ZHP Ziemi Wałbrzyskiej oraz Straż Pożarna – którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Dzień był wietrzny, ale jesienne słońce przygrzewało, więc uczestnicy nie odczuwali chłodu. Uroczystość rozpoczęła się na hipodromie Stada Ogierów Książ, na którym spotkali się wszyscy uczestnicy, czyli uczniowie i ich opiekunowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6, Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 26, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 37, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 10, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 2, nasza drużyna oraz młodzież gimnazjalna.

Na rozpoczęciu nie zabrakło wyjątkowych gości: pana Romana Szełemeja – Prezydenta Miasta Wałbrzych,  pani prezes Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria S.A., których ciepłymi słowami przywitała pani dyrektor Aleksandra Nowak.  Po części oficjalnej odbyła się odprawa opiekunów grup, w trakcie której otrzymali oni niezbędne materiały do biegu (przede wszystkim mapkę terenu z zaznaczonymi miejscami punków kontrolnych) oraz losowali kolejność startu.  Pierwsze ekipy ruszyły w trasę, a ostatnie grzały się przy ognisku, smażąc smaczne kiełbaski.

Bieg okazał się dla niektórych łatwy, dla innych trudny, zadania były różne: rozwiązywanie quizu historycznego, w którym uczniowie popisywali się znajomością najważniejszych wydarzeń z dziejów naszej Ojczyzny, prezentacja totemów oraz zawołania drużyn, odgadywanie postaci i wydarzeń historycznych uwiecznionych przez artystów na płótnach, Impreza na Orientację – czyli posługiwanie się kompasem w terenie, odszyfrowywanie  tekstu o symbolach narodowych, zapisanych alfabetem Morse’a, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym, śpiewanie ulubionej pieśni patriotycznej czy zmagania sportowe – szybkościowe i zręcznościowe. Każdy uczestnik znalazł coś, w czym doskonale się sprawdził.

Po przejściu całej trasy i rozwiązaniu wszystkich zadań młodzież znów spotkała się na hipodromie, gdzie dokonano podsumowania imprezy oraz ogłoszenia wyników zmagań. Przedtem jednak, w hołdzie tym, którym zawdzięczamy dziś możliwość mówienia po polsku, wszyscy zgromadzeni odśpiewali kilka pieśni, towarzyszących naszym pradziadom, gdy z bronią w ręku walczyli o każdy skrawek naszej ziemi – o Polskę. W tej zabawie nie było przegranych. Dzięki Wałbrzyskim Zakładom Koksowniczym „Victoria” S.A oraz pozostałym sponsorom każdy uczestnik biegu oraz szkoły biorące udział w grze otrzymały wartościowe nagrody – od słodyczy, gadżetów, koszulek zaczynając, a kończąc na urządzeniach wielofunkcyjnych czy sprzętach grających. Na podsumowaniu nie zabrakło również wyjątkowych gości. Razem z młodzieżą świętował pan Kamil Krzysztof Zieliński – Wicewojewoda Dolnośląski.

Dziękujemy wszystkim za udział w grze terenowej „Z historią w tle”. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili. I jak to mówią harcerze „Przy innym ogniu w inną noc do zobaczenia znów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *